Amerikanske singlekvinders bedrifter og milepæle kortlægges i forrygende bog

Kvindekamp. Frihedsgudinden er det ultimative symbol på uafhængighed og ideen om lighed. I en ny bog beskriver Rebecca Traisters ugifte amerikanske kvinders kamp for begge dele.
Kvindekamp. Frihedsgudinden er det ultimative symbol på uafhængighed og ideen om lighed. I en ny bog beskriver Rebecca Traisters ugifte amerikanske kvinders kamp for begge dele.
Lyt til artiklen

Det tidlige amerikanske syn på ægteskabet hang sammen med en engelsk lovgivning om såkaldt couverture: at kvinden nu var dækket (covered på engelsk, red.) af manden. Hendes økonomiske, sociale og juridiske identitet blev lagt ind under mandens, og hun kunne ikke længere tjene penge, eje noget eller tage juridiske skridt.

Kvinder, der ikke blev ’dækket’, blev kaldt femme soles, og hvis de var var heldige, kunne de tjene til dagen og vejen som husholdersker, jordemødre, syersker og andre af den type job, der matchede et puritansk kvindeideal. En del blev prostituerede, da der ikke var andre muligheder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her