Med sin fjerde krimi i serien om de aparte strissere Flugt og Stage bekræfter Thomas Bagger, at han er en af vor mest lovende krimiforfattere.

Han er en af vores mest talentfulde krimiforfattere. Men 446 er rigtig mange sider

Thomas Bagger skriver med en rå realisme, der meget vel kunne være inspireret af den amerikanske krimiforfatter James Ellroy.  Foto: Mikkel Nicco Madsen/Gyldendal
Thomas Bagger skriver med en rå realisme, der meget vel kunne være inspireret af den amerikanske krimiforfatter James Ellroy. Foto: Mikkel Nicco Madsen/Gyldendal
Lyt til artiklen

En gigantisk bombe sprænges i København. Ikke den sidste, men den første i en serie, hvis ikke landets justitsminister offentliggør mystiske papirer, som dækker over gustne sager. David Flugt fra politiets hemmelige styrke, Task Force 14, går med fart og tempo ind i sagen.

Jens Folke, en fanatisk ekstremist, er bagmanden for miseren, men der er andre fæle fjender inde i det idylliske Danmark, som altid tror, at landet enten er et kongeligt Torneroseslot eller demokratisk Disneyland. David Flugt er den tænksomme og bekymrede type med ugler i sin egen mose og noget uforløst i livet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her