Fuld digital adgang for 149 kr./md. i op til 6 måneder.

To forpinte mennesker, mor og teenagesøn, er på vej i autocamper til Grand Canyon og Death Valley. Det er stakåndet, nervepirrende, katastrofalt og sublimt.

Hun har skrevet en vild roman med vildt tempo, vild fremdrift, vilde følelser

Foto: Mads Nissen
Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Min generation er forældrene til de unge med diagnoser, som vi måske selv ville have fået, hvis de havde været udbredte i vores ungdom. Jeg-fortælleren i Kamilla Hega Holsts nye roman er mor til en teenagedreng med diagnoser og selv »en freak«, som hun skriver det på en hemmelig seddel til en workshop for pårørende.

Jeg har selv været mor til en forpint teenagedreng og kan ikke lade være med at læse romanen som en fantasi om bare at stikke af med sin lille formørkede unge. Kravle ind under hans hoodie og dele mørket, dele vanviddet. Jeg havde fantasier om at gå i graven med min søn; i romanen vælger moderdyret ikke en grav, men en autocamper.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her