Superdebut på dansk om mord i den vilde natur

sagaland. Det nye og gamle Island, hvor Michael Ridpath sender sin detektiv på arbejde. Arkivfoto: Joachim Adrian
sagaland. Det nye og gamle Island, hvor Michael Ridpath sender sin detektiv på arbejde. Arkivfoto: Joachim Adrian
Lyt til artiklen

Den britiske forfatter Michael Ridpath, der engang var bankmand i London, er egentlig en veletableret forfatter med otte titler i bagagen.

Men de økonomiske thrillers, han har skrevet siden 1995, har ikke imponeret de danske forlæggere, for det er først nu med bind et af trilogien ’Is og Ild’, der er en helt almindelig politikrimi, at han er blevet oversat til dansk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her