Titlerne virker underligt påklistrede i fabulerende debutbog

Det er digtenes sproglige overskud, der er attraktionen i Sophia Handlers debutdigte.
Det er digtenes sproglige overskud, der er attraktionen i Sophia Handlers debutdigte.
Lyt til artiklen

På trods af titlen på Sophia Handlers debut, ’Feberfrihed’, og afsnitstitler som ’Behandlingen’ og ’Bivirkningerne’ er det kun i en ret løs forstand, at bogens mange og fabulerende prosadigte handler om sygdom.

Det feberfri lader nærmere til at betegne den grænsetilstand mellem syg og rask, som digtenes opremsende, lettere staccato snakkesalighed udgår fra. Med bogens sidste sætning, som titlen er hentet fra, bliver en voksen desuden »hurtigere feberfri« end et barn, og den udvikling, fra barn til voksen, skildrer digtene på sin vis også gennem spredte småscener fra barndom og ungdom, som et portræt af en voksen op.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her