Der er ikke megen trøst at hente i ’Olive Kitteridge’-forfatteren Elizabeth Strouts nye roman, men der er en velgørende skønhed i genkendelsen.

5 hjerter: Pulitzer-vindende forfatter skriver om udkants-USA, så det kradser under huden

Elizabeth Strout er amerikansk forfatter. I 2009 vandt hun en Pulitzer for 'Olive Kitteridge', der siden er blevet lavet til en miniserie på HBO. Foto: Pr Foto
Elizabeth Strout er amerikansk forfatter. I 2009 vandt hun en Pulitzer for 'Olive Kitteridge', der siden er blevet lavet til en miniserie på HBO. Foto: Pr Foto
Lyt til artiklen

Elizabeth Strouts nye bog kan dårligt beskrives som en dejlig læseoplevelse. Det er den alt for barsk til. Men der er alligevel noget stærkt opmuntrende ved at læse en bog, der så præcist sætter ord på smerte, længsler og sorg som ’Alt er muligt’. ​​

Romanen er en lidt uortodoks fortsættelse af Strouts foregående roman, ’Mit navn er Lucy Barton’. Her mødte vi den unge, lovende forfatter Lucy Barton under en hospitalsindlæggelse. Da hendes mor kom på sygebesøg, vækkede det en lang række ubehagelige minder hos Lucy, der voksede op i dyb armod langt ude på landet i Amgash, Illinois.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her