Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Cecilie Bødkers debutroman er et portræt af en voldsom og polyamorøs relation. Det er et spændende projekt, men den litterære kvalitet kan ikke helt følge med.

Anmelder: Sjældent har jeg følt mig så småborgerlig, som da jeg læste 'Sortsyge'

Cecilie Bødkers debutroman handler om et destruktivt polyamorøst forhold, hvor jalousi ender som den altoverskyggende følelse. PR-foto Cecilie Bødker
Cecilie Bødkers debutroman handler om et destruktivt polyamorøst forhold, hvor jalousi ender som den altoverskyggende følelse. PR-foto Cecilie Bødker

For en person, der gennem sit liv har haft svært nok ved at vedligeholde bare ét kæresteforhold ad gangen, er Cecilie Bødkers debutroman, ’Sortsyge’, overvældende læsning.

Den handler om Freja, der indgår i et polyamorøst forhold med svenske August. Han ser også Lovisa, Fanny, Moa, Denise og Emma. Senere også nogle flere.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her