Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

I Kaspar Colling Nielsens nye roman ’Frelseren fra Hvidovre’ går samfundssatiren totalt fløjten. Det er ikke skarpt og slet ikke sjovt.

2 hjerter: Det er tydeligvis meningen, at det skal være sjovt. Alt er tøhø

Foto: Henriette Dæhli
Foto: Henriette Dæhli

Den er lidt som forventet og så alligevel overhovedet ikke, Kaspar Colling Nielsens nye roman ’Frelseren fra Hvidovre’. For hvis det skal forestille at være dystopisk samfundssatire, er det godt nok det mest fjollede, jeg længe har læst.

Selv om eksekveringen ikke altid har været lige i øjet, har jeg hidtil haft et blødt punkt for forfatterskabet, dets vilje til at fremtidsfabulere og nutidssatirisere, også selv om franske Michel Houellebecq har været et meget tydeligt forbillede. Men ’Frelseren fra Hvidovre’ er ikke skarp og slet ikke sjov.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her