Benni Bødker fortæller i spionromanens regi den spændende historie om fortidens hæmningsløse hemmeligheder til forsvar for Danmark. Det gør han blændende.

5 hjerter: Han har begået en utroligt velskrevet og intelligent spionroman

Bødker har en god balance mellem det private og det kriminelle. Ikke for meget kram, kys og kæresteri, og han skriver aldrig ned til sin læser. Foto: PR/Gyldendal
Bødker har en god balance mellem det private og det kriminelle. Ikke for meget kram, kys og kæresteri, og han skriver aldrig ned til sin læser. Foto: PR/Gyldendal
Lyt til artiklen

»Quis custodiet ipsos custodes«.

Sådan lyder et citat af den romerske satiriker og sædeskildrer Juvenal. Nu ved jeg jo ikke, om du, kære læser, har den lille eller den store latinprøve, ingen af delene, men blot almen dannelse. Så du får først oversættelsen i slutningen af denne anmeldelse. Den er nemlig en del af pointen i Benni Bødkers utrolig velskrevne og intelligente spionroman ’Et hus med tusind øjne’. En sag om dengang, Danmark var en både kynisk durkdreven og kunstig enfoldig aktør i den kolde krig, som med vinden fra Ukraine nu igen er blevet varm.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her