I årtier forblev en hel landsby tavs om massedrabet på jødiske tvangsarbejdere. Østrigske Eva Menasse har på den baggrund skabt en mesterlig roman om undertrykkelse, fortielse og menneskelig dumhed.

Grevindens nazifest endte med massedrab. Og årtiers fortielse

Eva Menasse besøgte i august Louisiana Literature, hvor hun talte om sin roman ‘Dunkelblum’, der handler om et af de store temaer i den tysksprogede litteratur: historisk skyld. Foto: Finn Frandsen
Eva Menasse besøgte i august Louisiana Literature, hvor hun talte om sin roman ‘Dunkelblum’, der handler om et af de store temaer i den tysksprogede litteratur: historisk skyld. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Efterhånden må de alle sammen være blevet fortalt, historierne om Anden Verdenskrig, nazisterne, jøderne og de tavse tyskere.

Hvem mindes ikke de mange familiedramaer, hvor onklen pludselig viser sig at have været SS-officer, hvor moren har båret rundt på utrolige hemmeligheder, eller hvor dramatiske hændelser har efterladt selv børnebørnene martret i deres nattesøvn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her