Syvende Dicte-krimi både underholder og skuffer

Selvtægt. I den syvende roman om Dicte springer hun ud som veritabel actionhelt.
Selvtægt. I den syvende roman om Dicte springer hun ud som veritabel actionhelt.
Lyt til artiklen

Det er næsten synd for Elsebeth Egholm, at TV 2 har valgt at sætte billeder på hendes krimier om Dicte Svendsen. For det er svært at ryste billederne af sig, når man læser om den ihærdige aarhusianske krimireporter, der endnu en gang indtager hovedrollen i det drama, hun sætter sig for at opklare. Romanen er suveræn Serien ’Dicte’ er muligvis dansk tv-krimi, når den er allermest ubehjælpelig, men så slemt står det heldigvis ikke til med Egholms populære romaner, der er langt rigere og både levende og veloplagt skrevet.

Således også i denne syvende roman om Dicte, der bliver ramt, hvor det gør allermest ondt, da hendes datter, Rose, bliver bortført sammen med sin jævnaldrende kusine, Anne Marie, datter af Dictes søster.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her