Vintageforhandler: Her er tre danske møbel-evergreens. Og tre, der måske bliver klassikere en dag

En af de helt store kvaliteter ved Børge Mogensens Spanske Stol er ifølge Rasmus Warnke Nørregaard fra handelsportalen everclassic.com dens kernelæder, som kun bliver smukkere med tiden.
En af de helt store kvaliteter ved Børge Mogensens Spanske Stol er ifølge Rasmus Warnke Nørregaard fra handelsportalen everclassic.com dens kernelæder, som kun bliver smukkere med tiden.
Lyt til artiklen

Et vigtigt kriterium for, at et møbel kan få klassikerstatus, er ganske enkelt, at det er godt håndværk. Hvis det er virkelig lækkert udført, er møblet allerede godt på vej til at have klassikerpotentiale. Og så er det vigtigt, at møblet tager sig flot ud fra alle vinkler. Alle de møbler, der i dag har status af møbelklassikere, er meget skulpturelle og smukke at kigge på. Og så er de håndværksmæssigt i top. Derudover er det godt, hvis møblet hos beskueren kan vække nogle følelser og minder fra den tid, de er skabt i«, siger Rasmus Warnke Nørregaard.

»Møbelklassikere er sådan nogle, man kun bliver mere og mere forelsket i. Ligegyldigt hvor længe man kigger på dem. Omvendt forholder det sig med de møbler, som ikke har såkaldt klassikerstatus. Det er ofte sådan nogle, man hurtigt får lyst til at skifte ud, fordi man bliver træt af at se på dem efter et stykke tid«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her