Walt Disney sælger Miramax

Disney. Koncernens hovedkvarter i Burbank i Californien. Miramax er ifølge de store amerikanske aviser blevet solgt for 660 millioner dollar (3,7 mia. kr.).
Disney. Koncernens hovedkvarter i Burbank i Californien. Miramax er ifølge de store amerikanske aviser blevet solgt for 660 millioner dollar (3,7 mia. kr.).

Hollywood-mastodonten Walt Disney Co. har efter måneders forhandlinger solgt filmselskabet Miramax til Filmyard Holdings LLC.

Miramax er kendt for sine kantede, grænsesøgende – og ofte storroste – film som ’Pulp Fiction’, ’Trainspotting’ og ’No Country for Old Men’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad har Nynne og Mille Dinesen tilfælles?⁠ 'Fjernsynsklubben' er tilbage! Og noget går op, da de ser første afsnit af 'Nynne', der på nogle måder har sin oprindelse på selv samme Politiken. Magnus og Felix genbesøger rucolaens storhedstid og diskuterer, hvordan både skuespillere og journalister kan være vidunderligt selvhøjtidelige.
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her