Hollywood bygger filmpark i Indien

Bortset fra sit indiske tvist, kommer parkerne til at ligne dem Universal står bag i Florida og Singapore.
Bortset fra sit indiske tvist, kommer parkerne til at ligne dem Universal står bag i Florida og Singapore.
Lyt til artiklen

Den indiske milliardær Anil Ambadi har indledt forhandlinger med Universal Studios i Hollywood om etableringen af den første indiske forlystelsespark, som skal vise Indiens hurtigvoksende middelklasse ind i filmens magiske verden.

Det skriver Financial Times og citerer en kilde tæt på milliardærens selskab for at sige – at det skam ikke kun er amerikanske film, inderne kommer til at kunne forlyste sig med i parken:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her