Ridley Scotts YouTube-film har snart premiere

YouTube. Ridley Scotts 'Life in a Day' kommer i de britiske biografer i juni.
YouTube. Ridley Scotts 'Life in a Day' kommer i de britiske biografer i juni.
Lyt til artiklen

Manden bag klassikere som ’Blade Runner’ og ’Alien’, sir Ridley Scott, står nu bag den eksperimenterende amatørfilm ’Life in a Day’. Sidste sommer blev der indsamlet 80.000 klip, skudt fra 500 kameraer, fordelt på 192 lande via internettjenesten YouTube. Opgaven lød: »Film en dag i dit liv«, og på den måde fik folkene bag projektet aktiveret almindelige mennesker til dette »snapshot af menneskeheden«, som Ridley Scotts produktionsselskab kalder den.

LÆS MEREDansk kortfilm i finalen i Ridley Scott-konkurrence »Min første film var en dag i mit eget liv«, fortæller Ridley Scott til avisen The Independent om sin 25-minutters kortfilm ’Boy and Bicycle’ om en dag, han pjækkede fra skole fra begyndelsen af 1960’erne. Til ’Life in a Day’-projektet har filmfolkene nedkogt 4.500 timers film til en slags tidskapsel til fremtidige generationer. Filmen havde premiere på Sundance Film Festival i januar og kommer i de britiske biografer i juni.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her