Tre versioner af Snehvide på vej i biograferne

ond. I de nye Snehvidefilm bliver de omnde stedmødre knapt så grimme, som da Disney tegnede dem. Charlize Theron skal spille stedmoder i en af dem.
ond. I de nye Snehvidefilm bliver de omnde stedmødre knapt så grimme, som da Disney tegnede dem. Charlize Theron skal spille stedmoder i en af dem.
Lyt til artiklen

»When it rains, it pours«, siger englænderne. Og sikke ret de har. Næste år byder på ikke mindre end tre filmatiseringer af det gamle eventyr om Snehvide. Hollywood har lanceret en overskriftvenlig witch fight mellem to tidligere Oscarmodtagere.

Julia Roberts og Charlize Theron skal spille den onde stedmor i hver sin film, henholdsvis ’The Brothers Grimm: Snow White’ fra selskabet Relativity Media og ’Snow White and the Huntsman’ fra Universal Pictures.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her