Christoffer Boes film bygget over virkelige og knap så virkelige begivenheder i venskabet mellem Simon Spies og Mogens Glistrup har i weekenden lokket et stort antal danskere i biografen.
I alt 64.212 biografgængere købte billet, og dermed ligger filmen helt i toppen af FAFID's (Foreningen af Filmudlejere i Danmark red.) biografliste.
Christoffer Boe: »Der ligger sgu et angreb på velfærdsstaten i Simon Spies' pik«»Det har været en stor biografweekend for Christoffer Boes film ’Spies & Glistrup’, og det har været dejligt at følge publikums modtagelse af filmen. Alt tyder derfor på at ’Spies & Glistrup’ vil få et særdeles godt liv i biograferne, hvor den vil sælge flere hundredetusinde billetter«, skriver Jan Lehmann, direktør for Nordisk Film Biografdistribution, i en pressemeddelelse.
Til sammenligning solgte henholdsvis 'Jagten' over 119.000 billetter og 'Min søsters børn i Afrika' omkring 56.000 billetter i åbningsweekenden, da de to film havde premiere i januar.
fortsæt med at læse




























