sællerter Amerikanske børnefilm slog danske prisvindere

Lyt til artiklen

Det var i udpræget grad James Bond, der trak danskerne i biografen i 2006. ’Casino Royale’ med Mads Mikkelsen i en af hovedrollerne blev nemlig den mest sete film i fjor. Til gengæld tabte de danske film markedsandele og solgte 21 procent færre billetter end året før. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. En del af forklaringen er, at der var færre danske film på programmet i 2006 end i 2005. I 2006 havde 21 danske spillefilm premiere mod 31 året før.

Men i gennemsnit blev de danske film også set af færre mennesker. I 2005 havde en gennemsnitlig dansk film en indtjening på 1,5 million kroner. Det faldt i 2006 til 1,1 million kroner pr film.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her