Teleselskaber afviser at hjælpe dansk film

fillm. Antallet af danske film skal øges, og til det skal der bruges 80 millioner kroner. Billedet er fra biograf-aktuelle 'Kapgang'.
fillm. Antallet af danske film skal øges, og til det skal der bruges 80 millioner kroner. Billedet er fra biograf-aktuelle 'Kapgang'.
Lyt til artiklen

Økonomien i dansk film er så svækket, at der skal tænkes i nye baner for at sikre dansk films succes, mener Producentforeningen, der i går lancerede et forslag om en ny digital filmpulje.

Antallet af danske film skal øges, og til det skal der bruges 80 millioner kroner. De 17,5 mio. kr. er allerede blevet bevilget gennem medieforliget tidligere på året, men de resterende 62,5 mio. kr. burde betales af de danske teleoperatører, som ifølge Producentforeningen har »store indtægter« fra den datatrafik, som film genererer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her