Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Egyptere indspiller ny Muhammedfilm for at fremme profetens image

Lyt til artiklen

Efter at have set deres højtelskede profet fremstillet som blodtørstig plattenslager med homoseksuelle og pædofile tilbøjeligheder i filmen ’Innocence of Muslims’ – og derefter afbildet i pornografiske stillinger i det franske magasin Charlie Hebdo – har salafisterne i Egypten besluttet at tage kampen op.

LÆS OGSÅ Film, fatwa og tegninger er ikke samme sag

Ikke med sten, brændende flag og molotovcocktail som i angreb på amerikanske ambassader i Mellemøsten de seneste uger, men med tv-kanaler og film.

Verden uden profeten Det yderliggående salafistiske Nourparti, der ved parlamentsvalget tidligere i år blev Egyptens næststørste, erklærede således i sidste uge, at det vil producere en film om profeten Muhammed og hvordan verden ville se ud uden ham.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her