Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Dokumentaren om Audrie og Daisy, der begge har været udsat for seksuelle krænkelser, er et opråb til digital opdragelse og et opgør med slutshaming

Advokerende dokumentar: Slutshaming burde høre fortiden til


Foto: Netflix
Foto: Netflix
Lyt til artiklen

’Audrie & Daisy’ åbner med historien om Audrie Pott, der drak sig sådan fra sans og samling til en highschool-fest, så hun ikke kan huske noget. Da hun vågner op dagen efter, har hun tusch over hele kroppen. Halvdelen af hendes ansigt er malet til, og der er skrevet ord på hendes krop. På hendes inderlår og vagina, bryster og baller.

Netflix-serie begynder så kedeligt, at man får lyst til at farvesortere sine plastikposer eller hente en frøsnapper hos bageren

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her