Videnskaben bag ’Assassin’s Creed’ har bund i virkeligheden

Lyt til artiklen

Forestil dig at få sat en ledning ind i rygsøjlen, så du via en computer kan afkode din dna. Dna, der er formet og pakket, som den er, på grund af de erfaringer og minder, dine forfædre har samlet gennem et utal af generationer. Og forestil dig så, at du kunne få lov til at opleve dem, som var de dine egne – være din tiptipoldefar under enevælden eller din bedstefar under Anden Verdenskrig.

Det er mere eller mindre det, der gøres muligt i filmen ’Assassin’s Creed’, hvor Tempelridderne sender hovedpersonen, Callum Lynch, tilbage for at gennemleve sin forfaders liv under den spanske inkvisition. Callum Lynch sendes tilbage ved hjælp af en maskine, der udnytter genetisk hukommelse, hvor man gennem en persons dna kan tilgå forfædres minder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her