Tom Cruise til hest? Glem det: Hvorfor er der så stor forskel på budgetterne i dansk spillefilm?


'Skammerens datter' fra 2015 kostede 52 millioner kroner at lave og er dermed en, efter danske forhold, dyr film. Foto: Jiri Hanzl
'Skammerens datter' fra 2015 kostede 52 millioner kroner at lave og er dermed en, efter danske forhold, dyr film. Foto: Jiri Hanzl
Lyt til artiklen

I søndags kunne den danske filminstruktør Gustav Möller forlade Sundance Festivalens festsal i Park City i Utah i USA med en publikumspris for thrilleren ’Den skyldige’, der har haft et budget på omkring 3 mio. kr.

Den første søndag i marts er den engelske instruktør Christopher Nolan blandt de nominerede til at modtage en af de største priser ved oscaruddelingen i Hollywood for filmen ’Dunkirk’, der har haft et budget på omkring 100 mio. dollars – cirka 601.240.000 kr.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her