Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Førende producere advarer: Dansk dokumentarfilm er truet på livet

Tv-stationerne skal fortsat engagere sig i danskproducerede film, men ifølge DR’s public service-kontrakt gælder det kun dansksprogede film og ikke film som ’The Act of Killing’.

 Joshua Oppenheimer
Tv-stationerne skal fortsat engagere sig i danskproducerede film, men ifølge DR’s public service-kontrakt gælder det kun dansksprogede film og ikke film som ’The Act of Killing’. Joshua Oppenheimer

Sigrid Dyekjær har knap nok nået at tage telefonen, før hun udstøder et indigneret suk, der lyder halvt trist og halvt som pustet fra en sportsbokser, der med små hidsige hop varmer op til at gå løs på en træningssæk.

Hun er blevet spurgt til den vigtigste udfordring, dansk dokumentarfilm står over for, og svaret falder prompte.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her