Eini Carina om 'Gift ved første blik': Kvinder drømmer om mænd, der kan være nærværende med andet end pikken

Parrene i ’Gift ved første blik’ er 
blevet sat sammen af tre eksperter: psykolog og klinisk sexolog Gert 
Martin Hald, psykolog og parterapeut Mette Smidt samt sognepræst Michael Brautsch. Men som Gert Martin Hald siger: Det perfekte match findes ikke. 

 Tegning: Philip Ytournel
Parrene i ’Gift ved første blik’ er blevet sat sammen af tre eksperter: psykolog og klinisk sexolog Gert Martin Hald, psykolog og parterapeut Mette Smidt samt sognepræst Michael Brautsch. Men som Gert Martin Hald siger: Det perfekte match findes ikke. Tegning: Philip Ytournel
Lyt til artiklen

Hvordan kommer man ind på livet af en kvinde, når man aldrig har lært at udtrykke andre følelser end liderlighed? De mandlige deltagere i årets udgave af ’Gift ved første blik’ kæmper for at skabe kontakt til deres hustruer og viser os, hvor svært det kan være for mænd at begå sig på kærlighedens skueplads.

Først og fremmest giver programmet anledning til at udrede en udbredt misforståelse: at den moderne kvindes problem er, at hun på den ene side vil være selvstændig og klare det hele selv og på den anden side drømmer om en mand, der, som en bekendt sagde til mig, »beder hende holde kæft og siger, hvad hun skal gøre«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her