Stop verden, jeg vil af! Årets nye afgangsprojekter fra animationsuddannelsen i Viborg er som nødråb fra ensomhedens planet.

Hvad er der sket med humøret i Viborg? Årets afgangsprojekter fra animationsuddannelsen er dystopiske, grumme og dystre

Instruktør Tue Sanggaards 'Animals' får tilskueren til at tænke 'stop verden, jeg vil af' med sin dystopiske fremstilling af verden, som blandt andet kommer til udtryk i en metrokupé, hvor alle går amok på alle. Foto fra filmen
Instruktør Tue Sanggaards 'Animals' får tilskueren til at tænke 'stop verden, jeg vil af' med sin dystopiske fremstilling af verden, som blandt andet kommer til udtryk i en metrokupé, hvor alle går amok på alle. Foto fra filmen
Lyt til artiklen

Det ser sort ud med den unge generations syn på os mennesker og verdens udvikling. I hvert fald hvis man vælger at opfatte afgangsprojekterne fra 2019-årgangen af nye bachelorer i animationskunst fra The Animation Workshop/VIA University College i Viborg som udtryk for en hel generations livs- og verdenssyn.

For vel tændes der et lille, poetisk håb i nogle af filmene, om end nærmest på trods. Men udgangspunktet for dem alle er det enkelte menneskes ensomme kamp eller afmagt over for sociale eller teknologiske trusler og farer. Misbrug, udstødning, fortabelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her