Seks ud af ti unge norske kvinder modtager pikbilleder, nul procent finder det ophidsende. Den norske dokumentarserie ’Indenfor’ undersøger norske kvinders forhold til dickpics.

»Jeg er ikke så vild med penisser«: 0 ud af 100 kvinder gider kigge på dickpics

Journalist Vilde Erikstads programserie ’Indenfor’ handler i det aktuelle afsnit om norske mænd, der sender uopfordrede dickpics til unge kvinder. Foto: DR
Journalist Vilde Erikstads programserie ’Indenfor’ handler i det aktuelle afsnit om norske mænd, der sender uopfordrede dickpics til unge kvinder. Foto: DR
Lyt til artiklen

Set i tv er Politikens daglige tv-klumme. Den skrives på skift af avisens anmeldere og journalister og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.

I dag skriver Michael Bo om ’Indenfor - Dickpics’ på DR 3, der kan streames dr.dk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her