De juridiske forberedelser er spændende at følge i ’On the Basis of Sex’, men filmen inviterer desværre mere til beundring end handlekraft.

Skru ned for strygerne: Anmelderen bliver æstetisk udmattet af to en halv time lang film om feministisk ikon

Lyt til artiklen

I jakkesæt og pudsede sko vandrer de målrettet op ad trapperne og ind i de autoritetsindgydende haller på Harvard Law School, mændene med mapperne. Midt i mandevrimlen lyser hun op i blå kjole, Ruth Bader Ginsburg, vores heltinde. Hun er en ud af kun ni kvinder på en årgang med 500 studerende.

’On the Basis of Sex’ følger Ruths liv fra hun begynder på Harvard Law School i 1956 og frem til en skelsættende retssag om kønsdiskrimination, som hun fører som feministisk vakt advokat på den anden side af ungdomsoprøret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her