Ny dokumentarfilm om den nye tangos skaber, Astor Piazzolla, er et livligt og rapsodisk portræt af en ilter virtuos, der gjorde en afskyelig hedensk dans til respektabel finkultur.

Han skabte tangoen: Livligt portræt af geniet, der blev kaldt 'morder' og 'forræder' for at forvandle en »hedensk dans« til respektabel finkultur

Lyt til artiklen

Astor Piazzolla er over hele verden anerkendt som det musikalske geni, der forvandlede den fyrige argentinske tango til den raffinerede musikalske kunstart nuevo tango, men i Argentina blev hans musik mødt med et nærmest frådende raseri. ’Morder’ og ’forræder’ var blandt de blidere gloser.

I dokumentarfilmen ’Piazzolla – The Years of the Shark’ fortæller Piazzolla om en typisk episode, hvor en taxichauffør i Buenos Aires nægtede at køre med ham, da det gik op for ham, hvem hans passager var. I stedet jokkede hyrevognschaufføren speederen i bund og forlod kantstenen i en sky af eder og forbandelser.»«

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her