’Awake: The Million Dollar Show’ på Netflix har taget noget af det deltagernedgørende fra de asiatiske gameshows, men mangler det ekstreme, der gør det sjovt. På Netflix er man derfor bare led ved deltagerne.
Netflix-show er nedladende over for deltagerne:Hvorfor skal man se folk påføre sig selv smerte for at vinde en million?
Hjernen oplever større smerte ved indtagelse af kolde drikke, når den er træt. Foto: Screendump fra Netflix
Lyt til artiklen
Henter...
Set i tv er Politikens daglige tv-klumme. Den skrives på skift af avisens anmeldere og journalister og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.
I dag skriver Simon Roliggaard om ’Awake: The Million Dollar Game’, der kan streames på Netflix.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.