Vejrudsigter er blevet den rene underholdning på tv. Og udsigterne er også rejsebranchens bedste allierede.

Rasmus Bech: Jeg er altid nysgerrig efter at se, hvordan vejrværten klarer sig

Det står galt til med vejret en masse forkerte steder – for meget vand, for lidt vand eller for meget blæst. Her en DR-vejrvært, der gør sig klar til vind og bølger.  Foto: DR
Det står galt til med vejret en masse forkerte steder – for meget vand, for lidt vand eller for meget blæst. Her en DR-vejrvært, der gør sig klar til vind og bølger. Foto: DR
Lyt til artiklen


Set i tv er Politikens daglige tv-klumme. Den skrives på skift af avisens anmeldere og journalister og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her