’Mythic Quest: Raven’s Banquet’ er perfekt til dem, der elsker gaming og intern nørdet humor, især hvis man savner ’Community’ og elsker HBO-serien ’Sillicon Valley’.

Elsker du 'Silicon Valley' og 'Community'?: Apples nye tv-serie er mest til computernørder

Lyt til artiklen

Mythic Quest: Raven’s Banquet’ er et fiktivt computerspil, som Apples seriesatsning af samme navn kredser om. I første afsnit har jeg det, som om jeg er gået forkert, som om jeg har afbrudt et meget internt møde om noget, jeg ikke rigtig har forstand på. Mødet handler om en spade i et computerspil, og spaden er lavet af spiludvikleren Poppy, som spilles af australske Charlotte Nicdao. ​​​​

Poppy viser stolt, hvordan spaden graver inde i computerspillet, så spillerne har mulighed for at forme spillet med det simple redskab. Ved mødet er hendes chefer mere skeptiske, de vil se blod og bryster, ikke opbyggelige værktøjer. Den eneste chance, hun har for at overbevise cheferne om, at spaden er genial, er at afprøve spaden hos den mest indflydelsesrige computerspilssmagsdommer på YouTube, en 14-årig dreng ved navn, hold fast, Pootie Shoe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her