Interessante historiske begivenheder fra sære steder som Hjelm, Brandsø og Hirsholmene folder sig ud i dette DR-program. Det er helt o.k. formidling, skriver Malene Jensen i dagens tv-klumme.
Ja ja, vi skal leve med Rane Willerslevs fjollerier. Men prøv at tage jahatten på, og nyd dette DR-program
Det er en halv times komprimeret historietime, når altid entusiastiske Rane Willerslev, direktør for Nationalmuseet, og forfatter og ø-ekspert Christina Vorre tager på rundrejse mellem danske småøer. Foto: Lasse Spang Olsen/DR
Lyt til artiklen
Henter...
Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens anmeldere og journalister og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.