I den nye ’Berlin Alexanderplatz’ kommer Franz Biberkopf fra Afrika.

4 hjerter: Ny filmatisering af tysk klassiker opdaterer til nutidens indvandrermiljø

Lyt til artiklen

Hvordan i alverden bærer man sig ad med at være et anstændigt menneske, når man befinder sig nede i sølet på bunden af en gennemført gemen verden?

Det var spørgsmålet, Alfred Döblin så giftigt og mesterligt skrev om i sit samfundskritisk-modernistiske mesterværk ’Berlin Alexanderplatz’ i 1929. Historien om den småkriminelle Franz Biberkopf, der så gerne vil være et ordentligt menneske i Weimarrepublikkens Berlin, men igen og igen bliver skubbet tilbage i hængedyndet, blev i 1980 til en af tv-seriehistoriens helt store milepæle, da Rainer Werner Fassbinder rullede sagaen om Franz Biberkopf ud over 14 skelsættende afsnit.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her