Kitty Greens film, der nu kan streames på Viaplay, går klinisk til fortællingen om en assistent, der ser på fra sidelinjen.

'The Assistant' er isnende vellykket: Her er ingen svælgen i det sensationelle, ingen lummerlækker forargelse, bare en kontant observation af en fucked up virkelighed

Julia Garner spiller hovedrollen som nyansat assistent for en filmmogul, der udnytter unge kvinder. Hvad skal hun gøre ved det?
Julia Garner spiller hovedrollen som nyansat assistent for en filmmogul, der udnytter unge kvinder. Hvad skal hun gøre ved det?
Lyt til artiklen

Da Harvey Weinsteins voldtægtssager og generelt ækle opførsel og magtmisbrug blev offentliggjort i oktober 2017 i The New York Times og The New Yorker, var det først og fremmest vantro, der prægede debatten. Det kan da ikke være sandt? Hvordan kunne det stå på så længe? Hvorfor sagde kvinderne ikke fra? Hvorfor har ingen af dem, der har stået på sidelinjen og vidst, hvad der foregik, grebet ind?

Vi måtte også lytte til et hav af victim blaming. For eksempel fra dem, der ikke kendte til filmverdenens praksis med at lade et hotelværelse agere kontor og mødelokale, når man var udenbys eller udenlands. Hvorfor mødte alle disse kvinder dog op i Weinsteins private gemakker – var de så ikke selv lidt ude om det?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her