Raya er endnu en gæv animationsheltinde af den slags, der klarer ærterne selv.

Ny Disney-film er fremragende animeret action og en scenografi-fest for ører og øjne

I Disneys efterhånden justerede syn på køn og verden er både pigen Raya og dragen Sisu fulde af kampgejst. Foto: Disney+
I Disneys efterhånden justerede syn på køn og verden er både pigen Raya og dragen Sisu fulde af kampgejst. Foto: Disney+
Lyt til artiklen

En gæv og særdeles våbenfør asiatisk pige, der kæmper for at redde sit folk og sit land, mens hendes høvdingefar er bogstaveligt lammet – det er et ret godt billede på den tiltrængte justering af kønsroller og verdensbillede, Disneys animationsstudier har gennemført over et par tiår, så de nu er køreklare til streamingbombardementet fra Disney+.

Det er slut med de passive pigebørn, som i mere end et halvt århundrede, fra ’Snehvide’ (1937) til ’Skønheden og udyret’ (1991), blev hentet fra centraleuropæisk eventyrtradition i romantisk aftapning for at sidde og vente på at blive reddet af en anderledes handlekraftig drømmeprins. Nok fik nogle af dem (og ikke mindst deres modparter, skurke og skurkinder) mytisk kvalitet, men oldsager er de. Da den gamle inspiration fra Andersens ’Snedronningen’ endelig blev til ’Frozen’ i 2013, måtte historien da også vrides til ukendelighed, bl.a. for at imødekomme et nyt årtusinds kønsrollekrav.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her