Endelig! Nu åbner biograferne. Det er en glæde og en fest med stærke åbningsfilm som ’Nomadland’, ’Sound of Metal’, ’Minari’ og ’Promising Young Woman’. Men midt i glæden kan jeg ikke helt glemme den politiske proces, hvor biografkulturen og filmkunsten så tydeligt er blevet nedprioriteret, skriver Kristoffer Hegnsvad i denne kommentar.

Kristoffer Hegnsvad: Facebook-brøler tegner et billede af en kulturminister, der ikke kender sit område – eller bare er ligeglad med film

Kulturminister Joy Mogensen (S) forvekslede forleden en dansk oscarvinder med en håndboldspiller.     Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Kulturminister Joy Mogensen (S) forvekslede forleden en dansk oscarvinder med en håndboldspiller. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det er en festdag i dag. Biograferne får i dag endelig lov at åbne. Tre uger efter vi åbnede for ølhanerne. Det er en glæde, at det endelig sker.

Nu kan vi endelig se de oscarvindende arthousefilm ’Nomadland’, ’Minari’, ’Sound of Metal’ og ’Promising Young Woman’, der skulle have haft premiere op til oscarshowet, og vi får en uge med massevis af film fra filmfestivalen CPH:DOX, der har fundet sted netop i denne periode, men som med udvidet spilleperiode lykkedes med at give de hårdt kæmpende filmskabere en ægte biografpremiere for deres årevis af arbejde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her