Marvel og Disneys forsøg på at kapre det kinesiske marked sigter først og fremmest efter det helt unge publikum.

Marvels bud på en chinabox med alle tænkelige ingredienser er gevaldigt underholdende

Lyt til artiklen

Nogle hævder, at nu er det slut, prut, finale med det postmoderne, men i realiteten buldrer det postmoderne bare derudad. Blot på en lidt anden og mere altomfattende måde end dengang, det postmoderne primært var en leg med begreber.

Marvel- og dermed også Disney-filmen ’Shang-Chi & the Legend of the Ten Rings’ er et skoleeksempel på, hvordan det postmoderne nu udspiller sig som en total sammensmeltning af globale kulturer på den amerikanske måde, højteknologi og filmkunst, af storpolitik og kapital, af softpower og hardware.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her