Serierne ’Mom’ og ’Shameless’, som nu bliver tilgængelige på HBO Max, er gode eksempler på, at sociale tabuemner i den grad er trængt ind i mainstreamkomedien.

Man vil nødigt have dem som naboer, men gerne grine ad dem på skærmen

Bonnie og Christy Plunkett i serien 'Mom' spilles af henholdsvis Allison Janney og Anne Faris. De er fænomenalt gode sammen.  Foto: PR-foto
Bonnie og Christy Plunkett i serien 'Mom' spilles af henholdsvis Allison Janney og Anne Faris. De er fænomenalt gode sammen. Foto: PR-foto
Lyt til artiklen

Christy er tørlagt alkoholiker, tidligere narkoman og spilafhængig og har tidligere ernæret sig som stripper. Og på trods af at hun kun er i begyndelsen af 30’erne, har hun både en stor teenagedatter og en søn. Nu ernærer hun sig som tjener på en fisefornem restaurant, og af forskellige – først og fremmest økonomiske – årsager kommer hun til at dele bolig med sin mor, Bonnie, der er tørlagt alkoholiker, tidligere narkoman og prostitueret samt selvoptaget som få.

På trods af massivt omsorgssvigt har de fundet hinanden igen og forsøger at få en tilværelse op at stå, så Christy kan få den uddannelse til jurist, hun drømmer om. Men det er ikke let. For hele tiden banker fortidens spøgelser på døren, tilbagefaldene til de dårlige vaner kommer som tyve om natten – og selv om man har sin AA-gruppe til at støtte sig, føles vejen til et bedre liv ofte både lang og hullet. Det lyder mest af alt som et overgjort stykke socialrealisme. Det er det imidlertid ikke. Det er en af amerikansk fjernsyns mest populære komedieserier fra de senere år; den nåede op på 8 sæsoner og i alt 170 episoder, inden man lukkede den i foråret 2021.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her