Jonas Risvig viser endnu en gang, at han har styr på at lave serier med, for og i samarbejde med unge. I ’Salsa’ er den fiktive sex-app Drift omdrejningspunktet for en både øm og cool historie om sex og lyst og samtykke.

»Min første fucking orgasme er lige opnået på Drift«

Søstrene Uma og Victoria, står på tærsklen til voksenlivet. Alt i mens den norske sex-app Drift, tager de unge i Danmark med storm. Foto: Christian K. Torp
Søstrene Uma og Victoria, står på tærsklen til voksenlivet. Alt i mens den norske sex-app Drift, tager de unge i Danmark med storm. Foto: Christian K. Torp
Lyt til artiklen

»Jeg skal lære at have sex uden at lægge mine klamme følelser i det og blive mega emo«, siger Uma 19 år til sin veninde. Hun er til nytårsfest med sine veninder, og ordene, der kommer ud af hendes mund, har hun lånt af den unge mand, hun er vild med, og som gerne vil i bukserne på hende uden alt for meget bøvl. Han vil have et blowjob i en garderobe. Uma vil mærke en forbindelse. Hvem har problemet? Ja, det har Uma.

Den nye ungdomsserie ’Salsa’ er skabt af ungdomssegment-hviskeren Jonas Risvig, som står bag flere meget sete YouTube-baserede ungdomsserier som ’Grænser’ fra 2021 og coronadogme-serien ’Centrum’ fra 2020. Nu er Risvig så trådt ind i den store DR-fold, hvor hans 40.000 følgere store Instagram-profil, som han blandt andet bruger til research og dialog med den unge målgruppe, og DR’s medieforskningsafdeling har slået pjalterne sammen om at udvikle ’Salsa’. Det er sket med et ungdomspanel på i alt 50 personer i alderen 15 og 25, der har givet løbende feedback.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her