’Délicieux’ kan sagtens elskes som lækker madporno af foodies, men den er først og fremmest et charmerende lille kapitel i en større kulturhistorie.

Det er ren feel good til foodies, men det er faktisk en god film

Lyt til artiklen

Det, der gør filmen om kokken Piere Manceron til mere end fransk feel good til foodies, er, at det lykkes den at finde fodfæste som en lille fortælling i den store historie. Godt nok byder den på god mad og lystspil, men der er noget dybere og råddent på færde i de dekadente anretninger.

’Délicieux’ er nemlig baseret på den sande historie om, hvordan de første restauranter opstod i tiden omkring den franske revolution, hvor den detroniserede adel efterlod en hær af arbejdsløse kokke. Det er midt i dette historiske brud, at instruktør Éric Besnard placerer sin film og giver madpornoen ny substans.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her