Catherine Breillats remake af den danske film ’Dronningen’ har netop haft verdenspremiere i Cannes. Den er god, men det er nærmest tyveri.

Fransk remake af 'Dronningen' føles som tyveri

 'L’Ete Dernier' af Catherine Breillat har netop haft premiere i Cannes. Det er en fransk remake af den danske film 'Dronningen'.   Foto: Sbs Films Production
'L’Ete Dernier' af Catherine Breillat har netop haft premiere i Cannes. Det er en fransk remake af den danske film 'Dronningen'. Foto: Sbs Films Production
Lyt til artiklen

Det føltes lidt som tyveri at se ’L’été dernier’ (eng. ’Last Summer’) her i Cannes, hvor Catherine Breillats remake af den danske film ’Dronningen’ netop har haft premiere.

Forstå mig ret, det er en god film, Breillat har lavet, og jeg havde glædet mig meget til den. Jeg tænkte, at når festivalen inkluderede et remake i hovedkonkurrencen, havde den feministiske og ofte grænseoverskridende franske stilist Catherine Breillat taget forlægget nye, spændende steder hen. Hun har ændret små ting i historien om en topadvokat, der forgriber sig på sin stedsøn, men ikke meget – og ikke noget, der gjorde den mere spændende.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her