Vidunderlig ny romantisk komedie på Amazon Prime tager munden velgørende fuld med sin celebre transatlantiske romance og tør godt stikke godmodigt til virkelighedens britiske prinsebrødre.

Anmelder: Jeg gik ud fra, at filmen ville være ret rædderlig, men den er faktisk rigtig god

En fredelig stund mellem præsidentsønnen  (Taylor Zakhar Perez) og prinsen (Nicholas Galitzine) i et sommerhus fjernt fra Det Hvide Hus og Buckingham Palace. Foto: /Amazon Prime
En fredelig stund mellem præsidentsønnen (Taylor Zakhar Perez) og prinsen (Nicholas Galitzine) i et sommerhus fjernt fra Det Hvide Hus og Buckingham Palace. Foto: /Amazon Prime
Lyt til artiklen

De sociale medier har svøbt os i forventningens pirrende sødme i månedsvis: Nu er den på vej. Nu kommer den! Filmatiseringen af en populær roman om kærlighedsforholdet mellem den amerikanske præsidentsøn og den britiske prins, the spare one, Harry, hvis vi skal pinde det ud.

Jeg gik ud fra, at filmen ville være ret rædderlig, men den er faktisk rigtig god. Den er skrevet og instrueret af Matthew López, manden der skrev stykket ’Arven’, der netop har haft stor succes på Det Kongelige Teater. Og den er klarere tænkt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her