Mikkel Boe Følsgaard og Sidse Babett Knudsen er herligt humoristiske i Bille Augusts Karen Blixen-filmatisering, der har scenografi og kostumer af dronning Margrethe.

4 hjerter: Bille Augusts forviklingskomedie er forførende. Slet og ret

Lyt til artiklen

Det er kun to år siden, at Bille August portrætterede Karen Blixen i filmen ’Pagten’ som en diabolsk forførerske, der kunne indfange mænd (eller i hvert fald en ung Thorkild Bjørnvig) med ord og aura.

Selv om Birthe Neumann var mystisk dragende i rollen som Blixen, kom filmen først og fremmest til at handle om den vankelmodige Bjørnvig, der kæmpede en umulig kamp for at finde fodfæste i Blixens omhyggeligt konstruerede psykologiske hurlumhejhus.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her