Der bliver sparket til vores nationale selvforståelse og kollektive erindring i Anders Walters film om behandlingen af de tyske flygtninge, der kom til landet i besættelsestidens sidste måneder.
Det er ikke en subtil film, Anders Walter giver os
Pilou Asbæk spiller højskoleforstanderen Jacob, der bliver tvunget til at tage imod tyske civile flygtninge i april 1945. Han risikerer dermed at blive opfattet som landsforræder. Tilmed af sin egen søn. Foto: Andreas Bastiansen
Det allerførste, vi ser i Anders Walters ’Når befrielsen kommer’, er et dannebrog.
Den rød-hvide nationale stolthed går i arv fra far til søn, der skal lære at hejse selve symbolet på danskhed midt i en krigstid. Vi er ved Ryslinge Højskole i april 1945.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.