Seriefilmatiseringen af Mattias Edvardssons familiethriller ’En helt normal familie’ er solidt håndværk om betændte emner: voldtægt, traumer, utroskab og kærlighed.

Sådan smadrer man en idyllisk familie

Stella Sandell (Alexandra Karlsson Tyrefors) blev som 15-årig voldtaget af sin sportstræner, og fire år senere indleder hun et forhold til den femten år ældre Chris (Christian Sundgren).  Foto: Nikolaj Thaning Rentzmann
Stella Sandell (Alexandra Karlsson Tyrefors) blev som 15-årig voldtaget af sin sportstræner, og fire år senere indleder hun et forhold til den femten år ældre Chris (Christian Sundgren). Foto: Nikolaj Thaning Rentzmann
Lyt til artiklen

Alt er godt for familien Sandell. Ulrika er professor i jura på Lunds Universitet. Adam er præst af den udadvendte slags, som menigheden elsker. Og deres datter Stella er en prægtig ung kvinde på 15, der dyrker sport, har gode veninder og en sund appetit på livet.

Idyllen smadres imidlertid, da Stella på en tur med sin sportsklub udsættes for et groft seksuelt overgreb. Hun bliver simpelthen voldtaget af den noget ældre Robin. Men fordi ugerningen finder sted under nogle omstændigheder, hvor spørgsmålet om samtykke i sidste ende vil blive påstand mod påstand, bliver sagen aldrig meldt til myndighederne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her