Ny tysk storfilm om en blond jødisk angiver i Berlin i 1940’erne ser smudsafvisende ud i sin æstetik, men handler om alle menneskelivets ondeste udfordringer.
Vi har aldrig set Berlin filmet så dårende smukt som i ny tysk storfilm. Fik vi nævnt, at året er 1943?
Stella er en livsglad jøde i Berlin. For at redde sine forældre fra at blive sendt til kz-lejren i Auschwitz begynder hun at stikke andre jøder, men her tager hun afsked med dem, da de, i første omgang, sendes til Theresienstadt. Foto: Still fra filmen/UIP
Lyt til artiklen
Henter...
Vi har aldrig set Berlin filmet så dårende smukt som i den nye tyske film ’Stella. Et liv’.
Det er sommer, og solen brager ned. Den varmer helt ind i knoglerne, og smukke, blonde kvinder promenerer på Kurfürstendamm, strækker hals og lader solen varme deres øjenlåg, mens de trækker vejret roligt – og bare nyder det.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.