Japan har hypermoderne byer, men det er også et land dækket af bjerge og skove. Der er rig mulighed for sammenstød mellem natur og kultur.

I den lille by ser man iværksætterne som en trussel mod stilheden og naturen

Skamskudt vildt er et gentaget samtaleemne i filmen. I en tavs nøglescene holder kameraet vejret med Hana, der står helt stille, lyttende, mens hun næsten synes at blive en del af den hjort, hun iagttager. Foto: Still
Skamskudt vildt er et gentaget samtaleemne i filmen. I en tavs nøglescene holder kameraet vejret med Hana, der står helt stille, lyttende, mens hun næsten synes at blive en del af den hjort, hun iagttager. Foto: Still
Lyt til artiklen

Kameraet ’ligger på ryggen’, mens det glider igennem en skov og ’ser op’ på de vinternøgne træer. Blikket viser sig at tilhøre pigen Hana. Hun har det med at forsvinde ud i skoven, så snart hendes far er bare lidt for sent på den, når han skal hente Hana i daginstitution.

Den visuelt originale og uhyre stemningsfulde åbning af ’Hjortestien’ er typisk for den japanske instruktør Ryusuke Hamaguchi. Gennembruddet skete med ’Drive My Car’, og ’Hjortestien’ er næsten lige så langsom og lavmælt, men med en anden slags uro i sig. En film, der bekræfter Hamaguchis stil uden helt at have samme mesterformat som ’Drive My Car’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her