Kritik Ben Stiller leverer grotesk parodi for raske drenge

Lyt til artiklen

Vild med Mary’, ’Jeg, mig og Irene’ og signaturtitlen ’Dum, dummere’ er tre beviser på, at Farrelly-brødrene Bobby og Peter kun har få overmænd, når det drejer sig om at frembringe virkelig fjumret og plat amerikansk filmkomik.

’Stuck on You’ (2003) var heller ikke så tosset, men antydede en fladere humørkurve, der nu desværre bliver bekræftet af brødrenes remake af ’The Heartbreak Kid’ fra 1972.
Intimpiercing og ussel popmusik
Ben Stiller har hovedrollen som den lidt for flinke Eddie. Eddie er den egentlig ganske tilfredse ejer af en sportsbutik i San Francisco, der efter mange vankelmodige tilløb til sin gamle bukkefars udelte lettelse omsider tager sig sammen og scorer og gifter sig med en drømmekvinde. Blot for at opdage, at en sød, smuk og konstant liderlig blondine måske ikke er lykken alligevel. På bryllupsrejsen til strandparadiset Cabo i Mexico er en intimpiercing, et kokainhul i næsevæggen og en mere skrålende end strålende forkærlighed for ussel popmusik kun nogle af de mindre flatterende sider, som den skjønne Lila afslører. Så længe morskaben beror på at gøre Lila til en stadig mere grotesk parodi på alle raske drenges våde blondinedrømme, har Farrelly-brødrene en monsterfest. Uha-uha, kvinder skal man vare sig for at komme for nær!

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her