kritik Skandale-politiker forbliver en gåde

Il Divo handler om den italienske regeringsleder Giulio Andreotti
Il Divo handler om den italienske regeringsleder Giulio Andreotti
Lyt til artiklen

Il Divo’ er et filmisk portræt af Giulio Andreotti, Italiens premierminister gennem næsten tredive år og syv regeringer.

Men allerede i filmens første fem minutter står det klart, at ’Il Divo’ ikke er nogen helt almindelig historietime. Den indledende beskrivelse af Andreotti og hans kroniske migræne ledsages af et billede, hvor Andreotti står bag en lampe, der akkurat dækker hans ansigt og blænder tilskueren som dels en morsom leg med dimensionerne, dels en effektfuld illustration af Andreottis hovedpine. Og da hans regering præsenteres i en veloplagt sekvens et par minutter senere, sker det på bedste spaghettiwesternmaner, hvor de magtfulde mænd stiger ud af deres biler i slowmotion til en simpel fløjtemelodi, der er et tydeligt hint til Sergio Leones ’The Good, the Bad and the Ugly’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her